Ahmet Musa OK

Posted on 13 Eylül 2014

CloudFlare Derken?! 

Bu yazımda CloudFlare hakkında siz ziyaretçilerimizi bilgilendireceğim. Kendi sitelerinde benim açıklayabileceğimden daha iyi açıklamışlar, bu yüzden cloudflare nedir sorusunun cevabını buraya yazacağım. "CloudFlare her türlü websitesini korur ve hızlandırır. CloudFlare topluluğuna katıldığınız anda, web sitenizin trafiği bizim akıllı dünya çapındaki ağ bağlantılarımız üzerinden geçer. Web sitenizin kullanıcıya aktarılması aşamasında en yüksek hızı ve en iyi performansı sağlamak için otomatik olarak web sitenizi en uygun hale getiriyoruz."

Bakabileceğin »

Neden CloudFlare Kullanmalısınız?

Şimdi CloudFlare sisteminin özelliklerini kısaca tanıtalım. Bu özellikler sizin seçiminize kalmış yani isterseniz aktif kullanmayabilirsiniz.

Global CDN – CloudFlare sistemi bir CDN (Content Delivery Network) sistemidir. Site verilerinizi sitenizin bulunduğu bölgeden kullanıcıya en yakın yerden servis eder buda doğal olarak sitenize hız kazandırır.

 

Önbellek – Hız üzerine hız. CloudFlare sitenizi önbelleğe alıp karışık algoritmalar içeren işlemlere tabi tutmadan direk kullanıcı bilgisayarına yönlendiriyor. Şöyle özetlersek sistem sitenin resim, css ve içeriğini önbelleğe alıyor. Güzel olan kısmı sitenin html kısmını önbelleğe almıyor bu sayede yaptığınız her değişiklik için önbelleği temizlemek zorunda kalmıyorsunuz.

 

Güvenlik – Web sitelerinin güvenliğinin günümüzde çok sıkıntılı bir hal aldığını hepimiz biliyoruz özellikle son günlerde dünya devlerinin başına gelen talihsiz olaylardan sonra. CloudFlare ile htaccess bilmenize gerek yok. Saldırıda bulunan IP numaralarını engelleyebiliyorsunuz. Yok eğer ben bilmem beyim bilir derseniz ise CloudFlare sizin yerine saldırı tespit ettiği IP numaralarını engelliyor. Gerek DOS gerekse Botnet gönderenleri otomatik blokluyor. Siz hepiniz ben tek demeyede gerek yok topyekün bir ülkeyi (Çin gibi) engelleyebilirsiniz.

 

Dosya Optimizasyonu – Javascipt, CSS gibi dosyalarınızı sıkıştırırak, sitenizi daha hızlı hale getiren bir eklenti, script vs. kullanıyosanız hemen kaldırın çünkü CloudFlare bunuda yapıyor.

 

Site Hacklenirse Peki?!  Endişenmenize gerek yok çünkü CloudFlare sitenizin önbelleğe alınmış halini servis ediyor. Bu sayede siz sitenizi raylarına oturtana kadar siteye kullanıcılar ulaşılabiliyor. Tabi kesin çözüm değil ama en azından korsan index gözükmesinden iyidir.

 

Kaliteli Analytics Geri Bildirimleri – Analytics diyince hepimizin aklına Google Analytics gelecektir. Evet çok güzel Google Analytics ancak CloudFlare Analytics geri bildirimlerinin yerini tutmuyor. CloudFlare saldırıları, saldırı gibi olan website ziyaretlerini, google gibi arama botlarının ziyaretleri ayrı ayrı gösteriyor. En güzel noktası da, size aylık ya da o ana kadar ne kadar bant genişliği tasarrufu yaptığınızı da gösteriyor. Benim beğendiğim nokta ise, öyle ileri düzey bi kullanıcı olmanıza gerek yok. Arayüz çok kaliteli ve basit.

 

Eğer şimdiye kadar anlattıklarım sizi tatmin etmediyse bir özelliği daha var o da; BEDAVA evet yanlış okumadınız yukarıdaki özellikleri tamamen ücretsiz. Tabi CloudFlare para kazanmak için bazı ek özellikleri pro yani ücretli hemen aklınıza o zaman bedava sürümü işe yaramaz demeyin blog siteleri ve orta düzey web sitelerinin işini hayli hayli görür. Zaten çok yüksek ranklı site sahibi iseniz zaten şu an bu yazıyı okuduğunuzu sanmıyorum CloudFlare Müşteri Hizmetleri ile konuştuğunuzu tahmin ediyorum.


CloudFlare Sistemine Kayıt Nasıl Olurum?

Cloudflare’ye kayıt olmak için şu adrese gidin: BURADAN

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra karşınıza böyle bir arayüz çıkacak. Resimdeki gibi site ekleme işlemini tamamlayıp, sitenizi Cloudflare tarafından analize sunabilirsiniz.

 

CloudFlare


Analiz ve Site Kurulumuna Geçiş

 

Yukarıdaki adımı tamamladıktan sonra Cloudflare analiz işlemi başlayacaktır. Bu işlem 60 saniye sürmektedir. İşlem bittikten sonra siteniz kurulum aşamasına yönlendirilecektir.

CloudFlare

 

Bir sonraki adımda Cloudflare sizden bazı kayıt ayarlarınızı değiştirmenizi isteyecektir. Ben kendi sitemde bu ayarlardan hiçbirini değiştirmedim. Size de aynısını yapmanızı tavsiye ediyorum. Konu ile alakalı aşağıdaki resme göz atın.

CloudFlare

 

Paket, Optimizasyon ve Güvenlik Ayarları

Son aşamaya doğru yaklaşırken karşımıza Cloudflare’in bize sunduğu paket ve güvenlik ayarları çıkmakta.Yukarıda bahsetiğim gibi ücretsiz planlar işinizi görür. Fakat kullanıcı sayınız çok fazla ve bazı durumlarda da saldırılarla karşılaşıyorsanız. Diğer ücretli paketleri de gözden geçirmenizde fayda var.

 

Ücretsiz Paket 0$/Ay

 Hızlı site performansı

 Trafik limiti yok

 Sunucu ve trafik kullanımı azalır

 Hacker ve spamcılara karşı önlem alır

 

Pro Paket 20$/Ay

 Yukarıdaki özelliklerin hepsi

 Tam teşkilat firewall uygulaması

 Otomatik SSL desteği

 Anlık site analizi

 

Business Paket 200$/Ay

 Yukarıdaki özelliklerin hepsi

 %100 uptime garantisi

 Düzenlenmiş hata sayfaları

 Ddos saldırılara karşı gelişmiş koruma

 Düzenlenmiş hata sayfaları

 SSL sertifika desteği

 

Güvenlik Ayarları

Güvenlik ayarları konusunda detaya girmek istemiyorum. Burada sadece “Low”u seçin. Eğer saldırı altındaysanız güvenlik gücünüzü “Medium” ya da “High” olarak değiştirebilirsiniz. Kısa bir not düşecek olursak eğer “Medium” ya da “High” seçeneklerini seçerseniz siteniz daha fazla güvenlik kontrolünden geçtiğinden dolayı kasıntılar (daha yavaş yüklenme gibi) meydana gelebilir.

CloudFlare

 

NS (Name Server) Değişimi

Son aşamada, analiz sonrasında Cloudflare tarafından alınan sunucu bilgilerimizi değiştirmeniz gerekmekte. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi, sol tarafta sitemize ait “Name Server”lar bulunmakta ve sağ tarafta ise bu bilgileri değiştireceğimiz yeni veriler mevcut.

CloudFlare

Domain firmanıza giriş yaparak bu bilgileri değiştirin ve kaydedin.

Değişim işlemi biter bitmez Cloudflare'den yararlanmanız söz konusu değil. Sistemin tam anlamıyla oturması için 24 saat kadar beklemeniz gerekmekte.


Sonuç olarak toparlarsak gün geçtikçe önemi artan CDN hizmetlerinden biri olan Cloudflare’in ne olduğunu ve kurulumunun nasıl yapıldığını öğrendik. Eğer sizler de site güvenliğinize önem veriyor, trafik kullanımınızı azaltırken bir yandan da optimize edilmiş sitenizde kullanıcılarınıza hızlı bir hizmet sunmak istiyorsanız, Cloudflare’i kesinlikle kullanın. Küçük bir blog sahibiyseniz ücretsiz paket size yeter de artar bile ama ciddi anlamda trafik akışına sahip olan bir internet siteniz varsa ve bu site bazı kişiler tarafından sürekli saldırıya uğruyorsa, Ddos güvenlik korumasına sahip olan “Business paketi” deneyebilirsiniz.

Siz de Cloudflare kullanıyor musunuz? Lütfen tecrübelerinizi bizimle paylaşın.

Soru & Görüşleriniz İçin: webmaster@ahmetmusaok.com.tr

 

Sağlıcakla Kalın...


Copyright © AMOGD 2013. All rights reserved.